Головне місто Полтавщини є осередком не лише багатьох цікавих архітектурних пам’яток та історико-культурних закладів. У ньому чимало паркових зон, які надають цьому «провінційному» й тихому обласному центру неповторності, особливого затишку та харизми.
Про парки Полтави, що є улюбленими куточками відпочинку її мешканців та які варто відвідати гостям цього міста, розповідається далі.
Петровський парк
Рішення щодо закладання відповідного парку, найкрасивішого на території міста, було прийняте ще 1905 року. Його ініціатори обрали для створення паркової зони територію Старого, або Петровського ринку, що біля фортеці та Петровської площі (нині це майдан Небесної Сотні).
Проте реалізована дана ідея була лише в 1909 році. Офіційна церемонія відкриття парку відбулася 17 червня й була приурочена до 200-ї річниці Полтавської битви.
Відомо, що створювався парк усіма містянами, а очолювалась така робота ентузіастом М. Орловським. На той час він обіймав посаду голови губраднаргоспу.
Первісно Петровський парк Полтави не міг похвалитися грандіозними розмірами – його площа трохи перевищувала один гектар. Проте на цій невеличкій ділянці зростала надзвичайно різноманітна й багата флора. Парковий фонд налічував понад 30 видів дерев. У ньому були висаджені дуби пірамідальні, ялини блакитні, кілька видів кленів. Тут можна було побачити хвойники, зокрема, ялівець та різні види кущових рослин. Значна частина посадкового матеріалу була надана професійними земськими школами – Лубенською сільськогосподарською та школою Полтавського садівництва.
1926 року на парковій території спорудили пам’ятник Тарасу Шевченку. Також у Петровському парку встановлено кілька монументальних споруд, що вшановують бійців, полеглих під час Другої світової війни. Вони визволяли місто від фашистських загарбників.
До кінця 1930-х років фонд парку виріс до сотні видів представників дерев та кущів.
У 1970-і роки в Петровському парку була проведена масштабна реконструкція. Відновлювальні роботи передбачили розчищення зелених масивів, заміну старої огорожі гранітним парапетом та висаджування великої кількості нових дерев декоративної групи.
Сьогодні на цій території можна побачити сріблясті та голубі ялини, дуб червоний, оксамит амурський, липу серцелисту та сріблясту й багато інших видів дерев.
Окрасою парку є пишні клумби, засаджені плантаціями тюльпанів та троянд, а також однорічними квітами – чорнобривцями, сальвіями тощо.
Дендропарк
Парк-дендрарій займає значну площу південно-східної частини Полтави – його територія складає майже 125 гектарів Розташований дендропарк на високому узгір’ї, мережаному байраками. Глибина цих улоговин сягає до 60 метрів.
Відкриття закладу відбулося під час святкування Дня міста в 1987 році. Того ж року дендрологічний Полтавський парк посів почесне друге місце у всесоюзному конкурсі парків.
Дендропарк вирізняє продумана структура – він поділений на зони, кожна з яких демонструє флору певного географічного регіону. Прогулюючись його стежками, можна завітати в «Українську діброву», ознайомитися з зеленими мешканцями гір Кавказу, лістостепу і навіть побувати в «Швецькому лісі».
Найбільш яскравою локацією дендрологічного парку Полтави є «Галявина цвітіння» – це чудове місто для селфі і фотосесій, що з весни до пізньої осені дарує дивовижні барви й пахощі.
На парковій території є чимало оглядових майданчиків, з яких відкриваються чудові панорамні краєвиди. Один із них дозволяє оцінити красу каскаду озер та велич старовинної будівлі Хрестоводзвиженького монастиря.
А ще тут є багато природних джерел та струмків, які протікають у балках, та обсаджений плакучою вербою великий ставок. Він цих верб становить близько сотні років.
Неподалік відповідного озерця також можна побачити зарості ялинника та модрини, що восени стають золотаво-жовтими.
Увагу відвідувачів привертає розкішне різнотрав’я, яке поєднується із заростями очерету та деревами, створюючи цілісну гармонійну композицію.
Полтавському міському дендропарку офіційно присвоєний статус пам’ятки садово-паркового мистецтва всеукраїнського значення.
Сонячний парк імені Євгенія Браха
Ще одне у люблене місце відпочинку полтавчан та туристів – Сонячний парк, що сусідує з Петровським.
Відомо, що в далекому минулому на цій зеленій території був цвинтар, а пізніше на ній розташовувався ринок, який офіційно називався «Торгові ряди та мануфактурна торгівля». Згодом міська влада закрила цей базар.
Перші дерева в парку були висаджені невдовзі після завершення Другої світової війни. Оскільки в 1960-80-і роки у даному місці знаходився ляльковий театр та бібліотека для дітей, парк спершу називали Дитячим. Потім ці споруди були демонтовані, заклади переведені в інше місце, а парк перейменували на Сонячний.
Нещодавно було прийняте рішення назвати цей об’єкт на честь загиблого в минулому році Євгеній Браха – уродженця Полтавщини, що став на захист рідної землі, приєднавшись до лав ЗСУ.
Життя героя трагічно обірвалося 21 вересня 2023 року.
Парк знаходиться в центрі старого міста. У ньому гарно, затишно, обладнані доріжки для пішохідних прогулянок та стаціонарні ігрові майданчики для малюків із атракціонами у вигляді надувних гірок, гойдалок, батутів тощо.
Лавочки для відпочинку також тут наявні. Улітку зелену зону по центру ефектно прикрашає водограй.
По периметру така локація, що є тихим тінистим місцем із розмаїттям дерев та квітів, огороджена невисоким парканом із кам’яних плит. Виглядає гарно та мальовничо вона о будь-якій порі року.
Парк Перемоги
Найстаріший полтавський парковий заклад. Заснований він був понад два сторіччя тому, наступного року після набуття Полтавою набула статусу адміністративного центру губернії. Це був 1803 рік.
Фундатором парку став князь Олексій Куракін, що на той час мав чин генерала-губернатора. Цьому високопосадовцю продав земельну ділянку майор Криловський. Куракіним відповідна приватна територія була подарована місту.
Згодом паркова площа була розширена за рахунок приєднання до неї земельних володінь місцевого мецената Семена Кочубея та Лева Розумовського – на них розташовувалися гай та левада.
Головним архітектором, який зайнявся розбудовою парку, став Михайло Амвросимов. Його помічниками були іноземні та місцеві майстри.
У результаті масштабної реконструкції було створено парк із елегантною огорожею, альтанками для відпочинку та ставками.
Також даний об’єкт містив оранжереї та теплиці. У ньому росли вікові дуби, бузкові гаї та розарії. Холодної пори року тут облаштовували каміни. Біля них відвідувачі могли зігрітися.
З 1820 по 1841 рік на території закладу працювала Полтавська школа садівництва, профілем якої було дослідження й селекція різних сортів винограду.
Після приходу радянської влади парк перейменували на честь Івана Франка. За часів фашистської окупації більшість зелених насаджень на цій території була знищена. Коли Полтаву звільнили від нацистів, парк узялися відновлювати всією громадою. Тоді й дали йому нову назву «Парк Перемоги».
У наші дні територія цього зеленого закладу з фонтанами, атракціонами та відкритими тенісними кортами знаходиться в доглянутому стані. Вона слугує місцем для проведення традиційних народних гулянь, міських свят, змагань та інших видовищних подій.
Більше цікавих місць Полтави та області дивіться у розділі “Туризм“.