В історії України є чимало цікавих, видатних і водночас неоднозначних персон. Одним з перших в голову приходить Іван Мазепа. Хтось вважає його справжнім патріотом та великим сином України, а хтось зовсім навпаки впевнений, що він є зрадником. Так ким же він був насправді? Без перебільшення можна сказати що це одна з найяскравіших і найсуперечливіших постатей української історії. Якщо говорити про його життя та політичну діяльність, то до сьогодні вони є об’єктом досліджень, суперечок і художніх перебільшень.
Є як міфи з легендами, так і цілком відомі та підтверджені різними джерелами факти. Хай там як, але гетьман Іван Мазепа без сумнівів був талановитим політиком, дипломатом і меценатом. Йому вдалося залишити по собі не лише історичний спадок, а й чимало питань, на які досі історики й не тільки шукають відповіді. Чому б не поговорити про цю історичну персону? В цій статті акцент буде зроблено на Іван Мазепа біографія, але будуть озвучені та інші цікаві речі. Наприклад, легенди та міфи, що з ним пов’язані.
Ранні роки та освіта
Почнемо стандартно з дати народження, але і тут не все однозначно. Більшість істориків вважають, що Іван Степанович Мазепа народився 20 березня 1639 року в селі Мазепинці на Київщині, у шляхетній православній родині. При цьому за іншими даними на світ він з’явився 29 серпня. Відомо, що ще змалку хлопчина навчався військової справи, їзди верхи, фехтування. Особливої уваги заслуговує Мазепа і Києво-Могилянська академія. Свою першу освіту він здобував саме там, де отримав ґрунтовні знання з гуманітарних і природничих наук.
Тоді заклад називався Києво-Могилянська колегія. Вчитися його туди відправила мати. Сучасники писали, що він добре володів пером, тому іноді, коли був вільний час навіть писав вірші та виходило це в нього досить добре. Також він цікавився усіма видами літературної творчості.
Ще одним талантом Івана Мазепи була схильність до вивчення мов. Він був поліглотом ‒ так називають людину, котра володіє багатьма мовами. Протягом життя йому вдалося опанувати вісім іноземних мов. Крім української, російської та польської, вільно також володів латиною, говорив італійською та німецькою. Трохи знав і французьку. Після закінчення Києво-Могилянської колегії він продовжив навчання у Варшаві та інших європейських містах. Це як раз і дало свій додатковий вклад в опанування ним кількох іноземних мов. Також він познайомився з культурними й політичними реаліями Західної Європи, що було важливо для майбутнього політика. Закінчивши навчання, він повернувся додому.
Шлях до гетьманської булави
Після повернення на батьківщину Іван Мазепа довго в Україні не затримався. Річ у тім, що батько його дуже хотів успішної кар’єри для свого сина. Саме тому ним було прийняте рішення вислати сина до двору короля Речі Посполитої, великого князя литовського і руського Яна II Казимира. Там ще зовсім молодий Іван став королівським пажем. Також він обіймав і інші посади при дворі. Заслужити прихильність короля йому вдалося досить швидко. Розумний, начитаний, талановитий – це було цілком очікувано.
Вже за часів служби у короля він відвідав Німеччину, Францію, Італію. Направлений він туди був в рамках покращення своєї освіти. 1659 року він повертається до Речі Посполитої. У 1669 році він приєднався до війська гетьмана Петра Дорошенка.
Мазепа проявив себе як здібний дипломат і воєначальник, завдяки чому здобув прихильність гетьмана Івана Самойловича. У 1687 році, після усунення Самойловича, Іван Мазепа був обраний гетьманом Лівобережної України. На посаді гетьмана він докладав чимало зусиль, щоб зміцнити незалежність Гетьманщини. Він справді переймався майбутнім України. З чого такі висновки? Перш за все, ним було запроваджено багато різних реформ. Наприклад, це були реформи в адміністративному управлінні.
Також він сприяв розвитку торгівлі та ремесел, заохочував будівництво церков і культурних закладів. Особливу увагу гетьман приділяв освіті. Це цілком логічно, бо сам він був дуже освіченою людиною, тому розумів важливість освіти. Завдяки його підтримці вже згадана вище Києво-Могилянська академія стала одним із провідних освітніх центрів Східної Європи. Також Мазепа виділяв ресурси на будівництво шкіл, друкарень, фінансував видання книг. Кошти він давав чималі. Це була саме благодійність, тому його часто й називають меценатом. Таким чином, якщо говорити про роль Івана Мазепи в історії України, то вона дуже суттєва.
Іван Мазепа і Полтава
Місто Полтава в даній розповіді займає особливе місце. Гетьманові подобався цей регіон. Він досить часто бував на Полтавщині. Слід сказати, що він сприяв розвитку міста та його околиць. Яким чином, запитаєте ви? Наприклад, під його керівництвом у Полтаві були збудовані важливі архітектурні споруди, включаючи церкви, які стали символами барокового стилю. Проте саме Полтавська битва 1709 року стала вирішальною подією в житті Мазепи та змінила хід української історії.
На початку XVIII століття Мазепа усвідомив, що залежність від Московії стає загрозою для автономії України. Уклавши союз зі шведським королем Карлом XII, він сподівався отримати підтримку у боротьбі за незалежність. Проте після поразки у Полтавській битві Мазепа був змушений втекти до Османської імперії, де й помер у 1709 році. Саме ці події та викликають безліч спорів про те, ким же він є для України якщо дивитися на його постать в історичному ракурсі, враховуючи події останнього року його життя.
Мазепа зрадник чи патріот?
Після Полтавської битви московський цар Петро I проголосив Мазепу зрадником, а православна церква наклала на нього анафему ‒ так називають відлучення єретиків або не покаянних грішників від церкви з оголошенням довічного прокляття. Проте для багатьох українців Мазепа залишався символом боротьби за свободу. Його дії викликають суперечливі оцінки: одні вважають його зрадником, інші – патріотом, який намагався вивести Україну з-під московського впливу та зробити її справді незалежною. У будь-якому випадку, враховуючи сучасність нашої держави зрадником назвати цю людину складно. У незалежній Україні його постать реабілітована. Церковне прокляття офіційно визнано недійсним.
Цікаві реальні факти та легенди
- Існує легенда про те, що при дворі Яна Казимира Мазепа спокусив дружину пана Фільбовського. Люди цього пана спіймали його, розділи та прив’язали до коня, якого випустили бігати по полю. Мазепі пощастило та його врятували. Досі точно не відомо, це правда чи вигадка.
- У певний період життя Мазепа був найбагатшою людиною в Європі.
- Коли Івану було 70 років в нього був роман з Мотрею Кочубеївною, котрій на той момент було всього 16 років.
- З усіх гетьманів найдовше цю посаду займав саме Мазепа. Він був гетьманом цілих 22 роки.
- За легендою Іван Мазепа перед битвою 1709 року сховав золото у Полтаві десь біля річки Ворскла.
Він нібито знав, що битва може завершитися поразкою, тому вирішив сховати ці скарби в надійному місці. Забрати цінності йому потім так і не вдалося через втечу. Є версія, що його скарби знаходяться там до сьогодні. Протягом століть до Полтави приїжджали шукачі скарбів, які намагалися відшукати міфічне золото.
Підсумуємо
Особистість це без перебільшення дуже цікава. Цілком правильно буде сказати, що це не лише історична постать, а й символ боротьби за незалежність і культурне відродження України. Що можна сказати про Мазепу та українську культуру? Внесок його є значущими. Саме завдяки йому у Гетьманщині розвивалося барокове мистецтво. Кошти він вкладав у різні напрямки. Прогрес за його правління в плані розвитку культури був дуже суттєвим. Києво-Братський монастир, Миколаївський собор у Ніжині та багато інших храмів було збудовано саме за його кошти. До сьогодні це справжні перлини українського бароко.