Полтавщина є мальовничим та гостинним краєм, натхненно оспіваним класиками й уподобаним любителями мандрів та нових вражень.
Цей текст розповість про одне з найколоритніших містечок відповідного регіону – Миргород: що подивитися в ньому варто гостям, які локації місцеві мешканці вважають візитівками своєї малої батьківщини та в яких готелях можна тут заночувати, читайте далі.
Миргород: сторінки історії
Точних даних про рік створення даного населеного пункту нема. На думку більшості істориків, він був заснований приблизно в ХІІ-ХІІ як оборонно-сторожове укріплення, хоча документального підтвердження така теорія не знайшла.
Перша згадка в давніх письменах про Миргород як центр полку реєстрового козацтва датується 1576 роком. На той час це було значне військове поселення лівобережної України.
Впливовість Миргородського полку засвідчують джерела, в яких описана його доля. Відомо, що 1638 року цей козацький підрозділ був знищений польською армією через його приєднання до руху, очолюваного Дмитром Гунею й Яковом Острянином. Проте вже за 10 років даний полк був відновлений Богданом Хмельницьким.
Його існування було припинено лише в 1782 року за наказом Катерини ІІ.
Статус повітового губернського центру Миргород мав уже в ХІХ столітті. Станом на 1865 рік у ньому працювало кілька освітніх закладів та багато дрібних підприємства і мешкало близько 10 тисяч осіб.
1896 року в містечку відкрилася художньо-промислова школа імені Гоголя, яку з 1900 року очолював видатний етнограф та художник та архітектор Опанас Сластіон.
А ще цей райцентр є знаменитим, відомим далеко за межами України бальнеологічним курортом – щорічно на ньому відпочивають та оздоровлюються тисячі наших співвітчизників.
Місто музеїв
Музейних закладів у Миргороді багато. Кожен з них має колекцію, яка представляє собою значну історичну-культурну цінність всеукраїнського масштабу.
Візитною карткою міста вважається музей-заповідник Гоголя, що знаходиться в колишній садибі його батьків. У цьому маєтку класик провів своє дитинство. Даний заклад, що є пам’яткою всеукраїнського значення, являє собою комплекс, який знайомить туристів із життям та творчістю письменника та гоголівською епохою взагалі.
Поважний вік та багатий фонд вирізняє краєзнавчий музей міста Миргород, куди піти варто небайдужим до історичних та етнічних цінностей Полтавщини мандрівникам. Чотири роки тому цей заклад відсвяткував свій столітній ювілей. Ініціатором його відкриття був О.Г. Сластен. Первісне зібрання історико-краєзнавчого музею Миргородського музею було особистою колекцією цього митця й науковця.
Ще старіша експозиція представлена в музеї місцевого керамічного технікуму, заснованому в 1896 році. До неї входять витвори скульптурного мистецтва, що є копіями світових шедеврів європейського зодчества, а також унікальні колекції фаянсових та порцелянових виробів епохи кінця ХІХ століття.
Є в місті і літературно-меморіальний музей, присвячений життю й творчості поета Давида Гурамішвілі. Даний класик грузинської літератури прожив у Миргороді понад 30 років і похований у цьому місті.
А наймолодший музейний заклад міста, який називається Народним музеєм історії курорту, можна знайти на другому поверсі адміністративної споруди в санаторії «Хорол». Частина тутешньої експозиції присвячена І.О. Зубковському. Цим земським лікарем 1912 року були відкриті цілющі властивості мінеральної води, яка складає гідну конкуренцію воді природних джерел у Баден-Бадені.
Храми та парки
Цікавими для туристів архітектурними й сакральним пам’ятками є Свято-Успенська церква, а також Покровський та Спасо-Преображенський храм.
Свято-Успенський собор, історія якого починається в 1887 році, має трагічну долю. Він ставав жертвою пожеж, руйнувався, закривався та був сплюндрований у часи комуністичного режиму. Нове життя святині, що демонструє архітектурний стиль класицизм, розпочалося з 1990 року – вона була відбудована, відреставрована й повернута вірянам.
Церква Покрови Пресвятої Богородиці, зведена на початку минулого століття на високому пагорбі, є яскравим взірцем стилю козацького бароко. Наразі цю сакральну споруду, в якій особливу цінність має іконостас із позолотою та шістьма ярусами, також реставрували.
Місцеві паркові зони є традиційним осередком відпочинку містян та туристів.
Любителям пляжного дозвілля варто побувати в курортному Миргородському парку. На його зеленій території відпочивальникам доступний бювет із лікувальною водою, літній кінотеатр, а також пункт прокату човнів та катамаранів.
Поруч із курортним парком можна знайти озерце, яке увічнив в одній зі своїх повістей Микола Гоголь під назвою «миргородська калюжа». Цей мініатюрний ставочок, біля якого створена прогулянкова зона та скульптурна композиція, що зображує різних гоголівських персонажів, живлять підземні ключі. Завдяки відповідній течії водойма, що є середовищем мешкання граційних лебедів та диких качок, не пересихає влітку й не замерзає в люті морози.
Порадувати себе та своїх дітей катанням на атракціонах, посидіти в кафетерії, а також оглянути «Алею відродження» можна в парку «Дружба».
Готелі для мандрівників
На території Миргороду свої послуги туристам та особам, що приїздять сюди у відрядження, надає близько півтора десятка готелів.
До числа найкращих готельних закладів, уподобаних курортниками, відноситься «Otto», на території якого є салон СПА-послуг, сауна й ігровий майданчик для дітей. Постояльці цього готелю, що на вулиці Боровиковського, 3, відзначають комфортабельність номерів та сумлінність і приязність персоналу.
Апартаменти зі спліт-системами й стильним дизайном чекають на гостей у готелі «Espresso» (вул. Шевченка,42). Цей заклад часто обирають романтичні пари та любителем подорожей усією родиною. У ньому передбачені номери для некурців, на всій територіє є Wi-Fi-покриття, а розташований цей крутий готельчик у тихому місці з неймовірною красивою природою.
Сумістити ночівлю з повноцінним відпочинком, що включає приготування барбекю та можливість замовлення їжі й напоїв у номер, пропонує «PerfectHotel». Його постійні клієнти пишуть у відгуках про відмінний сервіс та чудове розташування цього закладу. Його адреса – вулиця Данила Апостола, 62.
А прибічники невеликих гостьових будинків можуть віддати перевагу бутік-отелю «Лаванда» (вулиця Миргородська, 51-а). Вартість проживання у ньому включає ситний та смачний сніданок на вибір. Крім того, постояльці «Лаванди» схвально відгукуються про гостинність хазяйки та бездоганну чистоту, що підтримується тут у кожному куточку. Бювет із цілющою мінеральною водою знаходиться в пішій доступності від цього міні-готельчика.
Цікаві факти
Миргородська вода є ефективним засобом для лікування цілого ряду захворювань, в тому числі патологій ШКТ, підшлункової залози, печінки та жовчовивідних шляхів. Її вживають. щоб нормалізувати обмінні процеси, привести до норми рівень цукру в крові та холестерину та знизити вагу.
Унікальний майолівський іконостас Свято-Успенської церкви наразі експонує місцевий музей кераміки – його краса і вишуканість вражає кожного.
Побутує прикмета, що для привернення до себе удачі необхідно потерти один із вареників скульптури, що зображує Пацюка – героя повісті «Ніч перед Різдвом або вечори на хуторі близь Диканьки».
Найсмачніші вареники та борщ із пампушками можна скуштувати в ресторації «Козацькі розваги» – вона вважається в Миргороді топовим закладом громадського харчування.
Музей Давида Гурамішвілі пропонує відвідувачам не лише огляд експозицій, а й фото на згадку в національному грузинському вбранні.
Найкращим екскурсоводом у місті вважають Миколу Кисличенка. Цього гіда називають двійником Гоголя за його вражаючу зовнішню схожість зі своїм видатним земляком.
Якщо вас зацікавив Миргород, як дістатися до нього, заморочуватися не доведеться. Цей райцентр Полтавщини є залізничним вузлом, до якого прямують потяги з різних куточків України. Зручно доїхати до нього і автобусом – з Дніпра, Полтави, Києва та багатьох інших міст.
Більше актуальної інформації про Полтаву читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.