Мальовнича й гостинна Полтавщина зазвичай викликає асоціації з творчістю Миколи Гоголя, галушками, що вважаються в цьому регіоні культовою національною стравою та однією з його візитівок, із цілющою «Миргородською» водою та легендарною битвою, в результаті якої були переможені шведи.

Проте не всі знають, що в Україні є власні Мальдіви, і знаходяться вони саме в цьому регіоні. Йдеться про Блакитні озера Полтавщини, які реально можуть конкурувати зі всесвітньо знаменитим курортом. Біля цих водойм, звісно, нема такої елітної, розвинутої інфраструктури, як на легендарному архіпелазі, але їх краса просто заворожує.
Походження та особливості
Утворилися ці водойми порівняно недавно на місці, де колись розташовувався піщаний кар’єр, відкритий у 1980 році. Спочатку вони були маловідомими для туристів. Та слава про мальовничість відповідних природних перлин швидко поширилася.
Результатом стала поява на їх узбережжі імпровізованої пляжної зони з багатьма відпочивальниками.
Одна з таких водойм для купання є непридатною через свій маленький розмір та замуленість і густі зарості берегів осокою.Але для любителів риболовлі таке мініатюрне озерце є справжнісіньким раєм.

Друга, найпопулярніша, має довжину в 1 км та ширину, що варіюється в різних місцях від 100 до 300 метрів. Третє озеро є від неї в кілька разів меншим, але також має власний білосніжний пляж.
Глибина іншого озера сягає 8 метрів, а подекуди й до 15 метрів. Вода на його дні не прогрівається вище +7°С.
Свою назву, яка не є офіційною, Блакитні озера в Полтавські області отримали через незвичайний, лазурово-небесний колір води. Причини такого її забарвлення наразі досліджуються науковцями. Більшість дослідників схиляються до думки, що дане явище зумовлено покладами голубої глини на дні кар’єру. Ця глина вважається цілющою – вона допомагає при багатьох дерматологічних захворюваннях та омолоджує шкіру.
Коли літо добігає кінця, колір води перетворюється на зеленувато-бірюзовий унаслідок розповсюдження мікроводоростей.
Ця локація знаходиться в оточенні хвойного лісу. Одного часу до відповідних водойм була запущена риба. Сріблясті мешканці чудово прижилися в озерній воді – їх популяція збільшується з кожним роком.
Відпочивальників вабить у це місце ідеальна чистота пляжів, та цілюще повітря, збагачене фітонцидами. Ці корисні речовини виділяють величні сосни. Бір біля озер став традиційним місцем для пікніків.
Частина одного із водоймищ є огородженою, бо поруч із нею знаходиться технологічна зона. Тут видобувають пісок підприємства Укрзалізниці. Неподалік Блакитних озер поки що немає ані торгівельних закладів, ні громадських туалетів, ні баків для сміття.
Що ще варто знати про локацію?
У безпосередній близькості від місця, де розлилися Голубі озера (Полтавщина), розташовується село Собківка Новосанжарського району.
Мешканці цього населеного пункту ставляться до туристів часто негативно, маючи для того вагомі підстави. Адже багато нерозважливих відпочивальників лишають по собі на стихійному пляжі та в лісі купи сміття.

Логічно, що така поведінка викликає обурення – адже кожен турист повинен дотримуватися необхідних правил, у тому числі дбати про чистоту довкілля.
Це означає, що в разі відсутності урн харчові, органічні та інші відходи відпочивальникам з метою подальшої утилізації в призначених для неї місцях необхідно забирати з собою. Оскільки чимало туристів таку норму ігнорують, поблизу Блакитних озер утворюються сміттєзвалища.
Інша умова безпечного й культурного відпочинку – утримання від розпалювання багать у лісі, що нерідко стають причиною масштабних пожеж. На жаль, багато любителів відпочинку в цьому унікальному куточку природи і про таке правило забувають, а ще ламають гілки дерев для вогнищ та нищать квіти.
А галаслива поведінка та слухання гучної музики в цій зоні завдає дискомфорту представникам місцевої фауни – лісовим звірям та птахам.
Інформація для туристів
Знайти Блакитні озера можна в 40 кілометрах від обласного центру, прямуючи від Полтави автотрасою М-22, що веде до Олександрії. Повернути слід у селі Кунцеве.
Далі напрямки до водойм показують дорожні вказівники.
Відстань до цих водойм від Кременчука становить близько 30 км.

Раніше із цього міста здійснювалися прямі автобусні рейси до озер та в зворотному напрямку, а любителі велосипедних мандрівок могли приїхати сюди напростець, скоротивши відстань удвічі приблизно за півтори години.
А наразі потрапити до відповідної локації неможливо. Відвідування її заборонено Департаментом із питань оборонної роботи Полтави на законодавчому рівні.
Причина такого рішення полягає в тому, що територія, де знаходяться Голубі озера (Полтавська область) може бути небезпечною. Не виключається на ній наявність ворожих розтяжок та інших пасток, залишених внаслідок бойових дій російським загарбниками.
Більше новин дізнавайтеся у категорії “Туризм“.