Мабуть, багато з нас знають відомі «Вечори на хуторі поблизу Диканьки». Але не тільки цим відоме ця прекрасна місцевість. Музей українського весілля знаходиться поблизу Диканьки й такого іншого не знайдеш у всій країні. Виник він у 2008 році і являється не просто музеєм, а місцем де є змога почути обрядові пісні, спробувати найбільш популярні українські страви, дізнатися більше про традиції, якими відрізнялися українські весілля XVII століття.
Музей українського весілля, історія
З чого все почалося? У місцевому будинку культури почав працювати ансамбль «Берегиня». Учасниці цього гурту знали велику кількість народних пісень, у тому числі пісні, що належать до весільних обрядів. Але, на жаль, ніде не могли знайти можливість виконати їх. Куди б не прийшли учасниці ансамблю, усюди їм говорити «Не формат». Саме тому і вирішили створити музей присвячений українському весіллю. Його називають живим, бо тут лунають пісні. До кожної пісні знаходилися експонати, і це було дійсно унікальне рішення.
Протягом кількох років, мешканці села, із задоволенням та охотою приносили до музею старовинні предмети. Це міг бути одяг, посуд, все що тільки знаходили вдома та що мало історичну цінність. Саме завдяки односельцям співробітникам музею вдалося відтворити побут української родини сторічної давнини.
Цікаво відзначити те, що спочатку гості музею наче потрапляли на уроки «народознавства». Але потім відвідувачів ставало все більше, тому музей став мати офіційний характер.
Знаходиться музей у селі Великі Будища у Диканському районі. З того моменту, його відвідують ті, хто хоче ознайомитися з особливостями українського весілля.
Чим особливий музей українського весілля?
Великобудищанський український народний музей весілля має свої особливості. Це звичайна річ, адже кожен з таких місць приваблюють чимось своїм. Відвідати подібний музей варто не тільки щоб поглянути на цікаві експонати. Розглянемо більш детальне, що саме можна побачити тут цікавого та вартого уваги:
- Музей пропонує поглянути на предмети побуту наших предків. Йдеться про старовинний посуд, скрині с посагом та інше, що має яскравий національний колорит;
- Важлива особливість у тому, що кожен з експонатів мають відношення до весільного обряду. Речі продовжують збирати, часто можна знайти дуже несподівані екземпляри;
- Захопливе те, що на території не тільки можна почути весільні пісні, які виконує ансамбль. Всі експонати, тобто весільні вбрання та головні убори можна не тільки подивитися й доторкнутися. Є можливість приміряти, зробити фото напам’ять;
- Вже є розповсюджена місцева легенда. Якщо якась з дівчат вдягне одну із суконь, що знаходяться у музеї, тоді вже скоро вийде заміж, зустрівши кохану людину;
- Представлені не тільки українські весільні вбрання. Також тут представлені сучасні сукні, призначені для одруження. У 2008 році, музей відкривала одна з наречених. Потім ця дівчина подарувала сукню 1949 року, в якій і виходила заміж. Далі почали приходити інші люди, залишаючи одяг. Тому наразі серед багатств можна знайти справжню весільну колекцію.
- Крім одягу, не забувають про рушники. Найбільш раритетний рушник зітканий у 1917 році, навіть відзначалося ювілеєм у сто років.
Найбільш старовинна річ – це горщик, що зроблений вручну. Цю посудину також приніс один з місцевих жителів. Поруч із селом Великі Будища знаходиться достатньо курганів, експерти вважають, що горщик могли виготовити ще за часів трипільської культури. Засновниця музею говорила, що якщо будуть гроші на експертизу, тоді горщик обов’язково на неї відправлять.
Весілля проведене в українському стилі
Музей пропонує відсвяткувати неофіційну частину весілля. Також тут можна відзначити річницю спільного життя у шлюбі. Все це проходить в українському стилі, поспівати народні пісні, які виконувалися ще нашими прабатьками.
Тобто, офіційно шлюб укладається у призначених для цього місцях. А от неофіційна частина вже проходить у музеї. Вибравши народний стиль, можна підтвердити обряд. Особливо популярним являється обряд розрізання короваю. У минулому, прийнято було з допомогою короваю об’єднувати долі молодих людей. У музею під час весільних урочистостей це робиться з врахуванням всіх правил, що мають значення. Особливості такого весілля полягає у наступному:
- Відвідувачі можуть стати учасниками весілля. Для цього співають спеціальні обрядові пісні, підказується, що потрібно робити;
- Година весільного обряду з піснями та частуванням, раніше коштувала приблизно 450 гривень. Гості отримують знамениті «шишки», тобто здобні булочки, які колись прийнято було робити на весільні торжества. На замовлення можуть виготовити весільний коровай. Частіше за все, у меню пропонують ті страви, що прийнято було готувати у пращурів. Серед них пироги, галушки, капусняк та інше.
- Тобто, якщо плануєте відчути щирий весільний колорит, тоді двері музею гостинно відкриті. Також сюди можна просто прийти та подивитися експонати, замовити екскурсію, щоб цікаво провести час.
Екскурсії для загального розвитку
Гості приходять сюди не тільки для того, щоб розважитися та відсвяткувати весілля. Часто можуть завітати для того, щоб дізнатися більше про власний край та родинні традиції. Засновники музею дбають про те, щоб люди мали змогу не просто відпочити, але й дізнатися історію краю.
Екскурсії проводять цікаві та пізнавальні. Для цього можна замовити послугу групову або в індивідуальному порядку. Майже всі клієнти залишаються дуже задоволені тим, що отримали у плані інформації. Багато хто прагне замовити власний родовід, щоб дізнатися більше про предків.
Знаходиться музей за наступною адресою: Полтавська область, Диканський район, село Великі Будища, вулиця Юрія Кононенка, 33. Вартість за відвідування музею досить прийнятна. Дорослій людині потрібно сплатити за вхід 100 гривень, для дітей ціна складатиме 30 гривень.
Пориньте у світ неймовірних весільних обрядів, відвідавши цікавий музей, який дійсно вартий уваги.
Більше корисної інформації про Полтаву читайте на нашому сайті в категорії “Інфо“.