Полтавський край вражає своєю колоритністю. Це батьківщина таких відомих письменників як Іван Котляревський та Микола Гоголь, регіон, де знаходиться відомий Сорочинський ярмарок та Більське городище. Тут розташована одна з найвищих гір в Україні – знаменита Пивиха. Ця вершина має стародавню історію та безліч цікавих легенд і переказів, які охоче вам розкажуть місцеві жителі. То чим же унікальна ця гора та чому вона така популярна серед відвідувачів?
Пивиха Полтава
Дана локація – одне з найвизначніших місць Полтавщини. Щодо походження назви до сих пір точаться суперечки. Існує кілька версій. Одна з найпоширеніших вказує, що на території, де розміщена Пивиха, раніше було поселення Пива. Воно належало руським боярам Пивам. Польський король Казимир IV у кінці XV століття наділив ці землі київському монастирю. Ченці і створили Пивгородський монастир. Інша, не менш цікава легенда, зазначає, що назва походить від слова ”пиво”, адже колись тут працювали пивоварні. Також є припущення, що назва пішла від прізвища першого власника цієї землі.
Історично гора є однією з найдавніших точок Полтавської області. В місцевості активно проводяться розкопки. На цьому пагорбі археологи виявили останки фауни давнього льодяникового періоду. На її схилах було знайдено залишки древніх поселень. В XVIII-XIX столітті розташовувався Пивиховий парк з низкою будівель.
Сама гора є цінною геологічною пам’яткою, яка утворилася внаслідок багатьох ерозійних процесів. Під дією водної ерозії, зумовленої сильними опадами, поступово почали з’являтися глибокі яри та балки. Через активне розмиття товщі піщаних порід та відкладень сформувались гірські схили. Вони вкриті густими мішаними лісами з унікальними породами дерев.
Особливості гори Пивиха
Ця дивовижна пам’ятка природи має важливе історичне та культурне значення. Зокрема, схили гори стали надійною схованкою для повстанців під проводом Павлюка, а також для вояків Богдана Хмельницького. У добу Козаччини на території був розміщений монастир, який являв собою величезний чотирикутник. Неподалік були збудовані інші будівлі для ченців. Храм був справжнім осередком релігії та сповідництва, а також гарним місцем для укриття та засади для козаків. Згодом був зруйнований.
Гора Пивиха є геологічним заказником місцевого значення. На території представлені найрізноманітніші форми ландшафтів – степові, лісові та заплавні. Гора стала домівкою багатьох рослин – понад 500 видів реліктових та рідкісних видів, які потребують охорони. Ковила волосиста, півонія вузьколиста, шафран сітчастий та горицвіт волзький – типові представники місцевої флори.
В наш час вона була об’єктом на українському конкурсі ”Сім природних чудес України”. На жаль, після побудови Кременчуцького водосховища гора зазнала руйнувань. Вода з кожним роком затоплює все більше метрів вершини. Розуміючи цінність Пивихи, місцеві органи влади всіляко намагаються зберегти цю унікальну пам’ятку, тож і присвоїли їй статус заказника. Час від часу тут проводять укріплювальні роботи, спрямовані на насадження дерев різних видів.
Яка висота гори Пивиха?
Висота гори над рівнем моря становить 168 метрів над рівнем моря. Завдяки високому показнику вона є найвищою точкою Лівобережної України. На території знаходяться кілька оглядових майданчиків, призначених для туристів, які мають змогу звідти милуватись красивими краєвидами та витонченими пейзажами довкола.
А вид дійсно заворожує – прямо перед очима відкривається річка Ворскла та Кременчуцьке водосховище. Гора всіяна ярами та лісовими насадженнями. Наявні круті схили та великі ущелини. Це і вирізняє її з-поміж інших гір і робить заказником та унікальною пам’яткою природи.
Відпочинок Пивиха
Туристи з різних куточків України приїжджають на Полтавщину, щоб гарно відпочити або ж влаштувати пікнік біля підніжжя гори просто неба. Відвідувачі мають змогу поставити намет біля берега річки, насолоджуючись чудовими краєвидами. Поруч з горою Пивихою немає ніяких готелів чи хостелів, отож найкращим буде варіант з наметом. Залишитись на ніч можна в населеному пункті Власівка. На території є готель, де переночувати коштуватиме 700-900 гривень.
Тут можна позасмагати на сонечку, скупатись та зробити кілька фотографій напам’ять про незабутній вікенд. Для любителів активного відпочинку є чудова можливість спортивної рибалки та полювання. Це ідеальне місце для сімейного відпочинку або в колі найближчих друзів.
Що цікавого подивитись Пивиха
На території, де височить Пивиха, є декілька цікавих об’єктів, вартих уваги. Зокрема, це рідкісні рослини, які занесені до Червоної книги України. Фауна не менш різноманітна – на березі річки походжають чайки, в повітрі літають ластівки, а на піску повзають ящірки. На вершині гори є кілька оглядових майданчиків, з яких добре видніється місто та річка. На спуску до наших днів збереглись руїни будівель, що мають цінне археологічне значення. Раніше тут була розміщена садиба Кочубея та вечірній ресторан. Жителі міста по-сучасному підійшли до вдосконалення гори. Одним з таких досягнень є встановлення скульптур та новітніх артінсталяцій. Для вільного пересування Пивихою обладнано цілісну систему пішохідних доріжок. Гора є справжнім ”музеєм просто неба”.
Де знаходиться гора Пивиха?
Гора розташована на лівому березі, неподалік селища Градинськ, Глобинський район, Полтавська область. Біля гори працюють кафе та атракціони в літній період. На території є лавочки, спеціально відведені місця для пікніків. Зупинитись на відпочинок можна в одному з готелів в найближчих селах або ж залишитись в наметі на ніч.
Як дістатись гори?
Доїхати до Пивихи можна як власним транспортом, так і автобусом. Щоб дістатись обраної локації автомобілем, варто скористатись навігатором і прямувати з Полтави до Градизька, аж до вулиці Чорноморської. Відстань між містами складає 138 кілометрів.
З обласного центра до Градизька курсують автобуси. Ціна одного квитка становить 130 гривень. З Кременчука доїхати ще простіше та швидше, а ціна білета коштує 30 гривень.
Гора Пивиха – дивовижне місце на Полтавщині, де тісно переплітається минуле з сучасним. Здавалося, тут не так давно господарювали козаки в одній з фортець, а сьогодні вже височать сучасні артінсталяції. Вона є цінною геологічною пам’яткою краю, перлиною Лівобережної України. Адже Пивиха вже давно стала улюбленим місцем відпочинку для полтавців та гарною локацією для прогулянок.
Більше про цікаві туристичні місця читайте за посиланням.