Кругла площа в Полтаві є найвпізнаванішим об’єктом серед туристів. Вона є символом міста та відомою пам’яткою доби класицизму. Площа-майдан являє собою перетин найважливіших магістралей, входить до складу так званого історичного передмістя.
Це видатна пам’ятка культури національного значення – унікальне склепіння культури та історії в одному місці. У повітрі витає дух старовини, а вулиці досі зберігають героїчні події минулого Козаччини. Центральний історичний майдан у Полтаві містить чимало цікавих фактів, маловідомих навіть корінним жителям краю.
Кругла площа історія
Історія площі починається з початку XIX століття. Архітектурний план забудови вперше з’явився в 1803 році. Це було пов’язано із перетворенням Полтави на Малоросійську губернію. Російська імперська влада вирішила по-новому обрати центр міста. Будування площі почалося в 1805 році за кошти Семена Кочубея. За місцеперебування пам’ятки було обрано раніше незаселену територію, де знаходився базар. Спочатку звели Полтавський поштамт, а потім добудовували Будинок дворянського зібрання і будівлю губернських присутніх місць. Одним з найголовніших споруд був Кадетський корпус. Всі ці пам’ятки належать до провідного на той час стилю класицизму.
З роками площа тільки добудовувалася та вдосконалювалася. Зокрема, у середині XIX століття тут спозиціоновано клумби та висаджено десятки різноманітних видів трав’янистих квітучих рослин. Алеї та новий місцевий парк ідеально вписався в архітектурну композицію. Первинний вигляд парку зберігався аж до Другої світової війни. Воєнні дії сильно пошкодили споруди, і тому місцеві жителі після закінчення війни вимагали відновлення комплексу. Новою розбудовою займався український майстер Вайнгорт. Завдяки багатолітньому досвіду та неперевершеному таланту архітектора всі будівлі площі за невеликий проміжок часу відновили.
Станом на сьогодні кругла площа Полтава – великий майданчик з парком та знаменитим Монументом Слави. Пам’ятник спорудили ще в 1809 році одразу після закінчення битви під Полтавою. Після встановлення цих споруд у 1811 році локація здобула статус культурно-політичного центру міста.
Особливості круглої площі в Полтаві
Кругла площа являє собою центральний майдан, площа якого складає близько 10 гектарів. Звідси беруть початок 8 вулиць, які розходяться в різні боки.
На вуличках знаходяться вісім будинків, які є цінними пам’ятками місцевого значення. Це такі споруди як резиденція генерал-губернатора, будинок дворянських зборів і поштамт. Та найголовнішим серед них є монумент Слави, зведений в 1811 році. Він розташований на перетині цих вуличок, що оточені 16-метровою колоною, яка є своєрідним охоронним пунктом для площі.
Характерними особливостями видатної пам’ятки Полтави є досить великі розміри об’єкта, площа овальної форми, симетричні квартали та ошатні вулички, двох та триповерхові будинки. Всі вулиці та квартали повністю симетричні між собою, що і відповідає стилю класицизму. Біля обеліска Слави розкинувся парк з унікальними видами дерев та трав’янистих рослин. Тут видніються привабливі клумби троянд, лілій та півоній, зелені газони та невеличкі пішохідні доріжки. На території парку влаштовують фотосесії та інколи проходять розважальні заходи. В підземній частині недавно відкрили торговий комплекс, який можна відвідати, прогулюючись затишними вуличками Круглої площі.
Кругла площа що подивитись?
Круглу площу полтавці називають також місцевим ансамблем. Це єдине місце у світі, збудоване в цілому класицистичним ансамблем. Розташована по вулиці Соборності, місто Полтава. Дістатися до неї дуже просто, адже це центральна локація, через яку курсують більшість тролейбусів та маршрутних таксі.
Ансамбль багатий на різноманітні будівлі, які є важливими культурними об’єктами міста і складають скарбничку національної пам’яті регіону. Найбільшою спорудою є Полтавський кадетський корпус. Він займає майже весь майдан між двома вулицями. Відвідувачі обирають саме його первинною зупинкою, оскільки завдяки значним розмірам він контрастує з навколишніми забудовами.
Центральний корпусний будинок є яскравим прикладом стилю пізнього класицизму. Розташований на території, де раніше була чоловіча гімназія. Довжина фасаду становить 130 метрів. Це цегляний будинок з червоними стінами та побіленими деталями. Для того, щоб увійти сюди, потрібно піднятися сходами, які ведуть прямо до аркади на першому поверсі.
Одна з найстаріших споруд Круглої площі – будинок поштамту. Його будівництво завершилось до 1810 року. На жаль, працював поштамт всього дванадцять років, а потім його перевели до Чернігівської губернії. На місці будівлі розмістили гімназію, а згодом повітове училище та притулок для бідних дітей.
Монумент Слави є головним символом площі. Він споруджений на честь перемоги російських військ над шведською армією у Полтавській битві 1709 року. Через століття монумент заклали найкращі майстри того часу. В основу чавунної колони, що височить на чотирикутному бастіоні, вміщено 18 гармат. Зверху загороджений ґраткою з чавуна з мечами догори, що означало кінець бойових операцій. На колоні є символ знаменитої Полтавської битви – орел із блискавками в кігтях та віночком у дзьобі. Всі ці будинки та інша державна атрибутика і складає цілісний комплекс Круглої площі.
Кругла площа – улюблена локація для прогулянок та відпочинку серед полтавців. Це місце, де можна не лише розслабитись, насолоджуючись мальовничими краєвидами довкола, а й духовно збагатитися, розглядаючи цінні історичні об’єкти початку XIX століття. Особливо це актуально у наш час, коли ми – українці, повинні знати історію рідного краю, події старовини та досягнення земляків. Отож, обов’язково відвідайте це дивовижне місце, щоб провести час цікаво та інформативно.
Більше про цікаві місця Полтавщини читайте за посиланням.